Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, AEMOT ve Brisa Fabrikalarını ziyaret etti. Fabrika yöneticileriyle yapılan görüşmelerde, Aksaray Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Aksaray Teknopark) çalışmaları başta olmak üzere, akademi, endüstri, öğrenci ve toplum odaklı üniversite-sanayi iş birlikleri hakkında fikir alışverişlerinde bulunuldu.

Üniversite olarak akademik ve endüstriyel üretimi bir araya getirip şehre yeni bir ufuk kazandırmak istediklerini ve bu doğrultuda birden fazla girişimlerinin olduğunu ifade eden Rektör Arıbaş, Aksaray Teknoparkın bu hususta atılan adımlardan birisi olduğunu belirtti. Resmi işlemlerin başlayacağı konteyner sitenin belirlenen alana konuşlandırıldığını, firmalardan ön başvuru alma sürecinin devam ettiğini kaydeden Prof. Arıbaş, başvuru sayısının 50’ye yaklaştığını ifade etti. Belli bir program dâhilinde sanayicilerle bir araya geldiklerini, Ar-Ge çalışmaları için kendilerini Aksaray Teknoparka davet ettiklerini ve kurumsal imkânlar hakkında bilgiler verdiklerini vurgulayan ASÜ Rektörü, “Tek bir amacımız var; o da memleketimize, ülkemize ve aziz milletimize faydalı olmak. Biz, iyi işler yapmak ve süreklilik arz edecek bir üretim ekosistemi kurmak istiyoruz. Bunu gerçekleştirmek için de gece-gündüz çalışıyor; firmaları hem akademisyenlerle hem de teknoloji odaklı çalışan öğrencilerimizle bir araya getirmeye gayret ediyoruz” dedi. Aksaray Teknoparkın yanı sıra somut üretime dönüşebilecek bilimsel projeler konusunda da faaliyetler yürüttüklerini anlatan Rektör Arıbaş, “ASÜ olarak savunma sanayi alanına hizmet edebilecek bir roket ve Türkiye’nin üçüncü elektrikli otomobilini üretmek gibi hedeflerimiz var. Roket çalışmamız yüzde 40 oranında tamamlandı. Elektrikli otomobille ilgili de ön hazırlıklarımız sürüyor. Sanayicilerle yaptığımız görüşmelerde bu konuları da değerlendiriyor ve ortak çalışma alanları oluşturmaya gayret gösteriyoruz” dedi. Arıbaş, görüşmelerde kendilerini ağırlayan AEMOT Yönetim Kurulu Başkanı Osman Altuntaş ile Brisa Fabrika Direktörü Mustafa Tacettin, Üretim Müdürü Metin Özdemirci, Teknoloji Müdürü Ali Orçun Bakırcı, İnsan Kaynakları Uzmanları Hava Özcan ve Erdem Uçar ile Fabrika Başdanışmanı Atsuo Morioka’ya teşekkür etti.

Ziyaret esnasında Rektör Arıbaş’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Selim Çakmak, Aksaray Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Onur Can Türker ve Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ali Bay eşlik etti.

Posted in
Uncategorized